Tlačové správy

Chystáte sa do Tatier? A ste si istí, že v nich môžete stanovať?

Slovensko láka celoročne tisícky turistov svojou okúzľujúcou prírodou. Jedným z dôvodov zachovalej krajiny sú prísne zákony, ktoré v rôznej miere obmedzujú pohyb turistov v prírodných rezerváciách a predovšetkým stanovanie. Vyplatí sa vôbec brať stany, keď sa chystáte na túru do Tatier?

Ilustračný obrázok k článku Chystáte sa do Tatier? A ste si istí, že v nich môžete stanovať?
Zdroj: Heureka.sk

Ochrana slovenskej prírody

Ochrana prírody je na Slovensku dôležitou témou, čo sa odráža v množstve vyhlášok a zákonov, ktoré sa do značnej miery týkajú turistov. Pod všeobecnú ochranu prírody spadá dokonca celé územie Slovenska, 2. stupňom ochrany sú potom zaštítené chránené krajinné oblasti a ďalšie významné prírodné rezervácie spadajú do 3.—5. stupňa ochrany. Čo z toho vyplýva? Stanovať a bivakovať môžete len v 1. a 2. ochrannom pásme a aj v tomto prípade je nutné brať ohľad na to, aby ste miesto opúšťali v rovnakom (ak nie lepšom) stave, v ktorom ste ho našli.

Ako je to so stanovaním v Tatrách?

Ak sa chystáte navštíviť Vysoké alebo Nízke Tatry, budeme musieť vašu dobrodružnú povahu sklamať – nocovanie pod šírym nebom a zakladanie ohňa je v týchto miestach zakázané. V prípade, že na vás natrafí lesná stráž, hrozí vám nielen vykázanie z prírodnej rezervácie, ale tiež peňažná pokuta.

Využite verejné kempy alebo horské chaty

Niekoľkodenný výlet do Tatier ale nie je nutné ihneď rušiť. Prenocovať totiž môžete hneď v niekoľkých verejných táboriskách a kempoch, prípadne si užijete o niečo väčší komfort v početných horských chatách a salašoch. Ak túžite po noci pod šírym nebom a verejné kempy vám nevyhovujú, pokúste sa získať súhlas majiteľa horskej chaty s táborením na jeho pozemku.

Naplánujte si záchytné body

Nech už sa rozhodnete nocovať v Tatrách akýmkoľvek spôsobom, vždy si trasu vašej výpravy naplánujte s predstihom. Na mape si vyznačte záchytné body, ktoré vám poskytnú útočisko na noc a zároveň sa pre vás stanú vhodnými štartovacími lokalitami pre objavovanie prírodných krás Tatier.

Ako vybrať turistický stan?

Práve dôsledná príprava a detailné plánovanie vašej trasy vám umožní užiť si stanovanie v prírode, aj keď v trochu obmedzenejších podmienkach. Aký stan so sebou zobrať do Tatier? Pri turistických stanoch vždy dbajte na to, aby boli ľahké a zároveň dostatočne odolné voči nepriaznivým podmienkam počasia. Obľúbenou voľbou turistov sú stany Husky, ktoré sú preverené rokmi skúseností.

Stany Husky – stávka na istotu

Outdoorové stany Husky vám poskytnú dostatok priestoru pre pohodlná spánok aj vaše nutnosti, a to aj napriek tomu, že sú ľahké a skladné. Konkrétny výber stanu by sa mal vždy riadiť vašimi požiadavkami – nech už ide o materiál konštrukcie, počet plášťov alebo počet osôb, ktoré sa v stane pohodlne vyspia. Chybu neurobíte so stanom vybaveným duralovou konštrukciou, ktorá je extrémne ľahká, a dvomi plášťami, ktoré účinne bránia prieniku dažďových kvapiek.

Zdroj: Heureka.sk

Všetky stany zoradené podľa obľúbenosti aj s recenziami od overených používateľov nájdete na Heureka.sk alebo Heureka.cz.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Heureka.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie