Správy

Cestovný ruch musí byť tvorený aj domácim obyvateľstvom Gemera: Tvrdí šéf Gotickej cesty

Cestovný ruch by mal byť zhruba spolovice tvorený domácim obyvateľstvom. Tvrdí to Miroslav Boldiš, predseda občianskeho združenia (OZ) Gotická cesta, ktoré pôsobí v regióne Gemer.

Ilustračný obrázok k článku Cestovný ruch musí byť tvorený aj domácim obyvateľstvom Gemera: Tvrdí šéf Gotickej cesty
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

„Všetko závisí od domáceho obyvateľstva, jeho podpory. Ja tvrdím, že turistický ruch musí byť tvorený z 50 percent domácim obyvateľstvom, a potom prídu aj návštevníci mimo regiónu,“ konštatoval Boldiš.

Ako pokračoval, dôležité pri jeho rozvoji je sústreďovať sa na starostov, samosprávy a vytvoriť preň zázemie.

„Samotný produkt napríklad u nás máme, keďže sú tu historické pamiatky aj možnosti adrenalínových zážitkov, ale musíme sa snažiť, aby návštevníci boli u nás celkovo spokojní,“ zdôraznil.

Veľkou pomocou pri rozvíjaní tohto zámeru je podľa neho pomoc dobrovoľníkov z Bratislavy, ktorí sa pred niekoľkými rokmi pridali k ich združeniu. „Veľmi vyzdvihujeme aktivity týchto mladých ľudí z Bratislavy. Dokážu pritiahnuť ďalších mladých a dobrovoľníkov,“ podotkol predseda.

OZ Gotická cesta vzniklo oficiálne koncom roka 2007 a o rok neskôr bolo zaregistrované. Podľa Boldiša však už v roku 1994 ako nadšenci začali s Európskou železnou cestou a banskou cestou. Jedným z projektov združenia je každoročné podujatie Gotická cesta otvorená, v rámci ktorej členovia OZ sprístupnia vybrané gemerské kostoly verejnosti aj s odborným výkladom.

Ďalšou aktivitou Gotickej cesty je vydávanie informačných letákov o jednotlivých kostoloch, pre ktoré vyhotovili aj logá v jednotnom grafickom vizuáli. Združenie tiež vydalo mapu pamiatok Gotickej cesty v slovenčine a maďarčine, ktorá je dostupná v papierovej i elektronickej podobe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie