Správy

Cestárov na Gemeri už potrápil sneh: Zimnú údržbu v kraji zabezpečí viac strojov

Košický samosprávny kraj (KSK) je pripravený na údržbu ciest v zimnej sezóne, ktorá sa oficiálne začína 1. novembra. Vozový park krajskej správy ciest doplnili štyri nové sypače, ktorých bude celkovo 70, ako aj stroje na prepravu materiálu.

Ilustračný obrázok k článku Cestárov na Gemeri už potrápil sneh: Zimnú údržbu v kraji zabezpečí viac strojov
Zdroj: TASR

„Počas októbra prebieha dopĺňanie zásob skladov posypovou soľou v objeme 1730 ton a pribudne aj približne 5000 ton inertného materiálu, ktorý znižuje šmykľavosť vozovky v prípade snehovej pokrývky. Počas zimy budeme materiál priebežne dokupovať v závislosti od poveternostných podmienok,“ uviedol Trnka.

Starostlivosť o stovky kilometrov ciest

Päť stredísk Správy ciest KSK sa bude starať o 1914 kilometrov ciest II. a III. triedy, ako aj 289 kilometrov ciest I. triedy v okresoch Michalovce, Rožňava, Trebišov a sčasti aj Košice – okolie na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest (SSC) a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS).

Cestári budú v zimnej sezóne v pohotovosti nonstop.

Prvé výjazdy majú za sebou

Správa ciest má k dispozícii 70 sypačov s radlicami, 23 nakladačov, 21 traktorov s radlicami, šesť nákladných vozidiel, päť snehových fréz či tri traktory so snehovými frézami. Zimná údržba stojí kraj v priemere približne 4,5 milióna eur v závislosti od výkonov a poveternostných podmienok.

Sneh už stihol potrápiť cestárov, keď minulý týždeň nasnežilo vo vyššie položených miestach Slovenského raja. Niekoľko dní boli pre všetku dopravu zatvorené horské priechody Súľová a Úhorná, a to pre silný vietor, ťažký sneh a popadané stromy.

S prípravou Operačného plánu zimnej údržby ciest KSK začali cestári v lete, prerokovali ho so zástupcami polície, okresných úradov či hasičov. „V pláne je zahrnutá údržba cestnej siete, ktorá je rozdelená do troch skupín, a to podľa poradia údržby v prípade zhoršených poveternostných podmienok. Zahŕňa aj pracoviská, z ktorých sa bude zimná údržba ciest vykonávať, sídla dispečingov, lehoty zásahov, ako aj úseky, ktoré sú v zime neudržiavané alebo tie, na ktorých je zákaz chemického posypu,“ konštatoval riaditeľ SC KSK Anton Trišč.

Zimné výkony budú riadené z piatich dispečingov a vodiči budú vysielaní na zásahy zo 14 zimných pracovísk v kraji. Okrem toho v Košiciach bude počas zimnej sezóny zriadený informačný dispečing ako služba pre médiá, verejnosť, políciu a záchranné zložky.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie