Československý deň v Baníckom múzeu: Prednášky aj dobové fotky

Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás v utorok 13. novembra 2018 srdečne pozýva na podujatie Československý deň. Sprievodné podujatie k aktuálnej výstave múzea Gemer v období 1. ČSR sa uskutoční zároveň ako súčasť série podujatí Osmičkovej jesene.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Československý deň v Baníckom múzeu: Prednášky aj dobové fotky
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Program určený pre širokú verejnosť sa začína o 15:30 hod. v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave.

Na úvod si záujemcovia budú môcť vypočuť zaujímavé prednášky zo strany autorov výstavy. Pavol Lackanič ich zoznámi bližšie s významnými priemyselnými podnikmi na Gemeri v období 1. ČSR a Pavol Horváth načrtne tému úlohy Československej armády pri začleňovaní Gemera do novovznikajúceho štátu v strednej Európe.

„Následne autori výstavy účastníkov prevedú celou výstavou a poskytnú im doplňujúce informácie k dôležitým momentom, osobnostiam a oblastiam života v tomto medzivojnovom období. K rozšíreniu informácií poslúži aj vydaná informačná skladačka k výstave s autentickými dobovými fotografiami. Ako tvrdia autori, hlavným cieľom tejto putovnej výstavy je výberom zaujímavých tém podnietiť u verejnosti živý záujem o naše medzivojnové dejiny. Podujatie bude obohatené taktiež o ukážku dobových kostýmov a spôsobu života v období 1. ČSR,“ informuje Erika Hermélyi Gecelovská z Baníckeho múzea v Rožňave.

Verejnosť si bude môcť pozrieť výstavu aj po tomto podujatí až do 31. januára 2019.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk