Správy

Bocian z Buzice sa rozhodol inak a na zimu neodletel: Čo na to ochranári?

Jej to síce nezvyčajné, no bocianovi z Buzice sa nechce odletieť. Ochranári vysvetľujú, čo je za tým.

Ilustračný obrázok k článku Bocian z Buzice sa rozhodol inak a na zimu neodletel: Čo na to ochranári?
Zdroj: Dnes24.sk

Ako informujú ochranári z Národného parku Slovenský kras, posledných dňoch zaznamenali viacero volaní na pohotovostnú linku ohľadne výskytu bociana bieleho na hniezde v obci Buzica.

„Sme veľmi radi, že vám ich osud nie je ľahostajný, avšak v prípade vtákov v dobrej kondícii schopných lietať je akýkoľvek zásah na ich záchranu neopodstatnený. O tomto zimujúcom bocianovi vieme, je zdravý, vie lietať aj si nájsť potravu a je v dobrej kondícii,“ hovoria ochranári.

Ako doplnili, je naozaj zvláštne vidieť ešte v novembri bociana, ale každý rok na území Slovenska prezimuje niekoľko bocianov.

„Doposiaľ najviac počas zimy 2013/14, kedy sme evidovali 10–15 jedincov najmä na západnom SR aj počas decembra a januára. Pokiaľ lietajú, nie sú zranené a sú v dobrej kondícii treba ich len sledovať. Vtákom zima nevadí. Majú perie, ktoré ich chráni pred zimou. Inak by nemohli na zimu u nás ostať žiadne vtáky. Pozornosť treba zvýšiť ak nastanú chladnejšie dni a v prírodne ubudne potrava. Ani vtedy to však nemusí byť pre zimujúce bociany osudové a často bez problémov zvládnu zimu,“ spresňujú ochranári.

Na záver doplnili, že ak by boli zranené, alebo by si ľudia všimli, že sú v zlej kondícii, prípadne nevedia lietať v tom prípade ich treba kontaktovať.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: NP Slovenský kras

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie