Správy

Bilancia kraja po letnej sezóne: Ktoré lokality Gemera boli najväčšími lákadlami?

Letná turistická sezóna 2020 sa v Košickom kraji niesla v znamení zmien turistického správania. Kým pominulé roky prevládali skupiny návštevníkov, v aktuálnej sezóne dominovali individuálni návštevníci a rodiny s deťmi.

Ilustračný obrázok k článku Bilancia kraja po letnej sezóne: Ktoré lokality Gemera boli najväčšími lákadlami?
Zdroj: Košice Región Turizmus

Letná turistická sezóna v roku 2020 pod vplyvom pandémie Covid-19 a s ňou súvisiacich reštrikcií priniesla jednoznačnú zmenu správania turistov a návštevníkov Košického kraja. Kým pominulé roky boli kapacity ubytovacích zariadení a atrakcií – ako múzeí či galérií, naplnené vďaka detským táborom, školským výletom či kongresom. V aktuálnej sezóne dominovali individuálni návštevníci a rodiny s deťmi.

Kraj dokáže ponúknuť všehochuť aktrakcií

„Sme veľmi radi, že turisti využili letné obdobie na spoznávanie Košického kraja, ktorý je tak trochu „na kraji sveta“, no aj napriek tomu má čo ponúknuť. Aj takýmto spôsobom podporili lokálnych aktérov v cestovnom ruchu, ktorých v tomto roku negatívne poznačila koronakríza. Najvyššiu návštevnosť zaznamenali atrakcie v exteriéri. Dokonca padlo aj niekoľko priaznivých rekordov. Až stopercentný nárast návštevníkov oproti rovnakému obdobiu minulého roka zaznamenala napríklad Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach a rekordy prelomila aj košická zoologická záhrada, ktorú v auguste navštívilo o 233 percent viac návštevníkov ako v rovnakom období vlani. Nakoľko nám záleží na tom, aby destinácie v Košickom kraji boli pre ľudí dostupnejšie, aj tento rok sme pripravili pre obyvateľov nášho kraja a návštevníkov mimoriadne turistické vlaky. Ľadový expres prepravil za krásami Slovenského raja viac ako 960 návštevníkov. Mimoriadne turistické vlaky smerujúce na Gemer sa zase podpísali pod vyššou návštevnosťou jaskýň Slovenského krasu," informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Letné vlaky naprieč Gemerom

Návštevníci počas letnej sezóny však mali možnosť objavovať menej dostupné alebo menej známe lokality, nielen skrz kampaň, ale aj aktívne, vďaka projektu letných vlakov. Tie boli úspešne a s veľkým záujmom verejnosti vypravené na základe dlhoročnej spolupráce Košického samosprávneho kraja, Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Cestovateľom z Košíc počas mesiaca júl zjednodušil dopravnú dostupnosť do južnej časti Slovenského raja obľúbený Ľadový expres. „Počas štyroch júlových sobôt cestovalo Ľadovým expresom celkovo 964 osôb, pričom najčastejšou zvolenou destináciou cestujúcich na danej trase bola Dobšinská ľadová jaskyňa, ale taktiež technické pamiatky v Telgárte – ktoré z hľadiska návštevnosti túto sezónu zaznamenali obrovský nárast v porovnaní s predošlou letnou sezónou. Viac ako tretina uvedených cestujúcich, ktorých v priemere počas jednej soboty cestovalo 241, sa zároveň zúčastnila sprievodných aktivít organizovaných Košice Región Turizmus, či už na sprevádzanej turistike alebo nordic walking – severskej chôdzi,“ informuje sa v správe.

Celková obsadenosť súprav Ľadového expresu dosiahla počas júla viac ako 91 %. „Aj toto číslo ukazuje, že ide o dobre nastavený turistický produkt, ktorý sa za roky vzájomnej spolupráce na trhu a u verejnosti etabloval. Na túto úspešnú spoluprácu, ktorá približuje návštevníkom body záujmu v rámci Košického kraja železničnou dopravou, nadviazala počas leta ZSSK. Tá počas mesiacov júl – august – september (4. 7. 2020 – 15. 9. 2020) vypravila 44 mimoriadnych turistických vlakov. Ich obsadenosť koncom augusta dosahovala na trasách až 97,8 % konkrétne na trase do Slovenského raja,“ dopĺňa sa v správe.

Súčasťou série letných vlakových spojení bol aj vlak na Gemer, ktorý každú sobotu zo železničnej stanice Košice smeroval do konečných lokalít Slavošovce alebo Dobšiná a každú nedeľu do stanice Muráň.

Nárast turistov v jaskyniach Slovenského krasu

Najväčšiemu záujmu cestujúcich v súvislosti s turistickými vlakmi v oblasti Gemer sa tešil kaštieľ Betliar, za bežných okolností takmer nedostupný verejnou dopravu Slavošovský tunel a samozrejme Ochtinská aragonitová a Gombasecká jaskyňa. Tie počas mesiacov júl a august v súvislosti s návštevnosťou pozitívne rástli smerom nahor.

Ochtinská aragonitová jaskyňa privítala počas mesiacov júl a august celkovo 25 619 návštev­níkov, pričom v minulom roku ich bolo celkovo v uvedenom období len 20 163, čo je v percentuálnom vyjadrení nárast v aktuálnom roku o 27 %. Nárast eviduje aj spomínaná Gombasecká jaskyňa, ktorá v mesiaci august eviduje až o 36 % viac návštevníkov v porovnaní s augustom 2019. Gombaseckú jaskyňu, možno aj z dôvodu lepšej dostupnosti vlakovým spojením, navštívilo za mesiace júl a august celkovo 10 387 návštev­níkov, pričom v roku 2019 počas letnej sezóny ich bolo len 8023.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie