Správy

Banícku históriu Gemera priblíži nová geologická bádateľňa: Pribudla v Zážitkovom centre SENTINEL

Banícku históriu regiónu Gemer umožní lepšie spoznávať nová interaktívna geologická bádateľňa, ktorá pribudla v areáli zážitkového centra Sentinel, patriacom Baníckemu múzeu (BM) v Rožňave.

Ilustračný obrázok k článku Banícku históriu Gemera priblíži nová geologická bádateľňa: Pribudla v Zážitkovom centre SENTINEL
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Ako uvádzajú jeho pracovníci, hlavnou cieľovou skupinou sú študenti stredných škôl, pre ktorých bude prispôsobená i odborná náročnosť a aktivity múzejnej pedagogiky v novovytvorenej bádateľni.

Podľa slov riaditeľa BM Pavla Lackaniča je súčasťou projektu aj doplnenie expozície baníctva a hutníctva Gemera o exteriérovú časť – prezentáciu výrobkov gemerských železiarní a zlievarní.

„Dve obsahovo a účelovo úzko prepojené časti projektu umiestnené v exteriéri, aj vzhľadom na použitie nových trendov prezentácie pritiahnu domáceho i zahraničného návštevníka. Dokonca aj takého, ktorý už múzeum navštívil a využíval jeho služby,“ uviedol Lackanič.

Ako dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, geologická bádateľňa je jedným zo šiestich projektov realizovaných z výzvy Terra Incognita v rámci programu Tradície inšpirujú inovácie.

„Projekt v Rožňave vynikajúco dopĺňa aktivity, ktoré pripomínajú banícku tradíciu na Gemeri a Spiši moderným spôsobom, aby bola atraktívna aj pre mladšie generácie,“ podotkol.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie