Správy

Banícka história všade navôkol: V Železníku pribudli náučné chodníky

Spoznávať vrch Železník a banícku históriu celého okolitého regiónu môžu návštevníci vďaka dvom turistickým chodníkom, ktoré vyznačilo občianske združenie Rákošská cächa v spolupráci s turistickým klubom Dúbrava Jelšava.

Ilustračný obrázok k článku Banícka história všade navôkol: V Železníku pribudli náučné chodníky
Zdroj: TASR/Branislav Caban

Podľa predsedu OZ Júliusa Pavelka sú obidve trasy súčasťou digitálnych mapových portálov na internete a dostali sa už i do tlačených máp.

Zaujímavé lokality

„Prvým cieľom bolo zrealizovať žlto značenú turistickú trasu Rákoš – Železník vedľa zabezpečených banských diel, a potom hore na vrch Železník popri zaniknutých baniach v lokalite Antalka. Následne sa schádza do časti Železník-Ladislav a do Sirka,“ načrtol Pavelko.

Priamo do Rákoša sa turisti môžu vrátiť ďalším chodníkom, ktorý je vyznačený zelenými značkami. Vedie zo Sirka cez miestnu časť Červeňany späť do dediny Rákoš.

„Vďaka tejto zelenej trase sme urobili vlastne okruh, kde môžu návštevníci vyraziť z akejkoľvek obce a vrátiť sa do miesta štartu,“ dodal predseda OZ.

Druhá trasa je od Rákoša po Sirk totožná s prvou, ale ďalej vedie cez Hámor a Burdu až po Polom, ktorý je miestnou časťou Hnúšte v Rimavskosobotskom okrese.

„Mapuje banícku históriu, bane na mastenec aj magnezit, krásne zaliate jazierko na Babe v lesnom poraste či Latinákove železiarne. Vedie aj vedľa objektov bývalej lanovky na železnú rudu a sčasti tiež po zachovalom násype banskej úzkorozchodnej železničky,“ vymenoval Pavelko.

Záujem o banícky dom

Za potvrdenie zaujímavosti turistických trás okolo Železníka považuje skutočnosť, že sa dostali do druhého vydania publikácie Najkrajšie okruhy Slovenska.

Jedným z plánov združenia do budúcnosti je získať nejaký starý banícky dom na ďalší rozvoj turizmu, čo sa však zatiaľ nepodarilo. „Je problém dostať ho od ľudí. Radšej dajú financie na zbúranie, akoby nám ho darovali alebo aspoň predali za hodnotu, ktorú vynaložia na zbúranie. Tu v Rákoši sú dva krásne banícke domy, jeden je dokonca národnou kultúrnou pamiatkou, ale má životnosť tak dva roky,“ konštatoval predseda OZ.

Medzi ďalšie turistické zaujímavosti regiónu patrí bývalá banícka osada Železník, vysoká pec v Červeňanoch či banícka expozícia, ktorú OZ otvorilo v Rákošskej Bani v lete 2020. V širšom okolí je to Múzeum Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, sedemkilometrová zjazdová trať pre kolobežky a splavovanie rieky Muráň v Jelšave, ale aj Muránska planina a hrad Muráň.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie