Peter Simon Správy

Autorská výstava paličkovanej čipky Živá minulosť: Vidieť ju môžete v GOS-ke

V rámci Medzinárodného festivalu paličkovanej čipky „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“ sa uskutočnila vernisáž autorskej výstavy Evy Turós z Budapešti pod názvom „Živá minulosť“.

Ilustračný obrázok k článku Autorská výstava paličkovanej čipky Živá minulosť: Vidieť ju môžete v GOS-ke
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko

Ako informuje Gemerské osvetové stredisko na svojom facebooku, Eva Turós je známa čipkárka nielen doma ale aj v zahraničí.

„Remeslu sa venuje od malička, základy a lásku k paličkovanej čipke získala od svojej starej mamy. Po ukončení gymnázia si osvojila umelecké remeslo zlatníctvo a v súčasnosti výrobu šperkov kombinuje s jemnými prácami paličkovanej čipky. Autorka v dielach aplikuje tradičné vzory, ktoré sú využiteľné v tomto XXI. storočí,“ dopĺňa sa v správe.

Venuje sa tvorbe odevov, odevných doplnkov, šperkov, ktoré splieta aj zo zlatých a strieborných nití.

Obľúbeným maďarským motívom, ktorý aplikuje vo svojej tvorbe je tradičná, veľmi jemná a jedinečná Hunnia čipka. Eva Turós má bohatú výstavnícku činnosť, mnohé diela získali medzinárodné ocenenia a boli vystavené v Belgicku, vo Švédsku, Holandsku, Grécku, Japonsku, vo Francúzsku, v Číne, Taliansku, Rusku, Amerike, Poľsku a samozrejme na Slovensku.

Výstava je verejnosti prístupná do 18. októbra 2019 v pracovných dňoch od 9:00 do 15:00 hod. (po telefonickej dohode aj v inom, ako uvedenom čase).

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie