Kultúra

Andrássyho obrazáreň otvorená: Moderné abstraktné umenie, aké tu ešte nebolo

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvorilo pre širokú verejnosť dňa 11. júla 2020 aj brány Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí.

Ilustračný obrázok k článku Andrássyho obrazáreň otvorená: Moderné abstraktné umenie, aké tu ešte nebolo
7
Galéria
Zdroj: Banícke múzeum Rožňava

Tento rok je v nej inštalovaná výstava rodáka z Krásnohorského Podhradia, Dávida Baffiho, s názvom „Numeros Flecti“.

Výstavu otvorila sobotňajšia vernisáž, ktorá sa tešila veľkému záujmu laickej, ako i odbornej verejnosti. Spojenie výstavy Numeros Flecti s obrazárňou je výnimočná hlavne tým, že ide o moderné abstraktné umenie, ktoré ešte v Andrássyho obrazárni nebolo nikdy prezentované. Autor je sám rodákom z Krásnohorského Podhradia, ktorý študoval na renomovaných školách doma i v zahraničí a má za sebou výstavy aj v európskych metropolách ako Budapešť, Praha, či Rím.

„Autor uprednostňuje, keď jeho plátna hovoria samé za seba, tie ale hovoria jazykom abstrakcie, jazykom ktorý sa vymyká bežnému významu slov, takže sa zoči-voči nim môžeme, alebo skôr musíme začať pýtať: Čo je to, čo vidíme? – Vidíme umelecky materializované, viac či menej hmotné maliarske vízie. Technologicky ide o dômyselnú ekvilibristiku kontrastov, kompozícií, vyvážení, napätí, a transparencií. Iluzívnu atmosférickú hmlovinu maliar vytvára dômyselnou konfrontáciou svetla, tmy, priestoru, akcentov, kalkulácie a fantázie… Staršie plátna s koexistenciou a kompozičným zápasom mnohých farieb, postupom času vystriedali farebne stíšené a maliarsky sústredené veľkoformátové maľby. Čo je to, čo vidíme, obsahovo? Odpoveď ponecháme na divákovi, či bude intelektuálne pátrať po autorových primárnych inšpiráciách, alebo si do obrazov dosadí svoje vlastné emotívne obsahy,“ dodali kurátori výstavy, Noro Lacko a Silvia L. Čúzyová.

Výstavu Dávida Baffiho v Andrássyho obrazárni môže verejnosť navštíviť do 13. septembra 2020. Obrazáreň je otvorená od stredy do nedele v čase od 9:00 hod do 17:00 hod.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Andrássyho obrazáreň je otvorená
7
Galéria
Zdroj: Banícke múzeum Rožňava
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie