Virtuálna prehliadka Domice vás dostane. Budete ju chcieť vidieť naživo

Výdobytky techniky napredujú každým dňom. Pozrite si jednu lahôdku v podobe virtuálnej prehliadky známej jaskyne pri Rožňave. Útroby Domice priamo u vás doma.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Virtuálna prehliadka Domice vás dostane. Budete ju chcieť vidieť naživo
Zdroj: TASR

Domica, najväčšia jaskyňa Slovenského krasu, sa nachádza v južnom svahu Silickej planiny v našom okrese. Ak sa tam nechystáte, môžete si ju priamo od vstupnej budovy pozrieť v pohodlí domova.

Jaskyňa Domica, ktorá je súčasťou zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, sa nachádza blízko hranice SR s Maďarskom. Je najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras a je známa skrze viacero unikátov. V Domici a Čertovej diere, ktoré spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú jeden komplex, kde žije až 16 druhov netopierov. Domicu charakterizujú veľké a priestranné dómy, napríklad Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývanými Rímske kúpele.

Domica predstavuje typ riečnej jaskyne. Plavba po podzemnej riečke Styx je nezabudnuteľný zážitok. Pestrosť a bohatstvo kvapľových útvarov radia Domicu medzi najkrajšie jaskyne. Viac si pozrite na ponúkanej virtuálnej prehliadke. Treba však uviesť, že priama návšteva jaskyne sa s virtuálnou prehliadkou určite nedá porovnať :)

Pre verejnosť je od roku 1932 sprístupnený okruh dlhý 1 315 m. Jaskyňa Domica je tiež významnou archeologickou lokalitou – bola obývaná pred 5 000 rokmi neolitickým človekom.

Po niekoľkých kliknutiach sa z pohodlia domova presuniete priamo do útrob tejto nádhery, ktorú vytvorila príroda. Vybrať si môžete aj viacero miest v jaskyni, ktoré chcete panoramaticky prebádať.

Virtuálnu prehliadku môžete spustiť TU.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame