V kaštieli aj mučiareň, či väznica: Slávny rod z Gemera poznajú aj v tejto obci

Rod Andrássyovcov sa nezmazateľne vryl do histórie Gemera. Aj v obci Vlachovo majú na pôsobenie tohto rodu pamiatku. Prečítajte si ďalšie zaujímavosti, ktoré ste možno ani netušili.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku V kaštieli aj mučiareň, či väznica: Slávny rod z Gemera poznajú aj v tejto obci
Zdroj: Obec Vlachovo

Pri vstupe do obce v smere od Rožňavy upúta pozornosť návštevníka jednopodlažný kaštieľ postavený v klasicistickom štýle. Je to niekdajšie rodinné sídlo rodu Andrássyovcov, v ktorom sa s najväčšou pravdepodobnosťou narodil známy gróf Július Andrássy. Táto informácia však nie je úplne potvrdená, keďže ďalšie zdroje zas uvádzajú niečo iné. Ten sa zaslúžil o rakúsko-uhorské vyrovnanie a následne sa stal prvým ministerským predsedom Uhorska a neskôr do roku pôsobil aj ako uhorský minister zahraničných vecí.

Sluhovia a mučiareň

Kaštieľ sa nachádza na mieste, kde ešte pred jeho vznikom stála kúria. Známe sú zápisy z čias, keď Vlachovo od roku 1728 vlastnili Jozef Andrássy a Žigmund Erdődi, od roku 1773 obec patrila už len Karolovi Andrássymu.

Historická listina vo svojom opise konštatuje, že okrem kúrie, majera a domov pre sluhov tu mal postavenú aj mučiareň, ktorú využíval proti poddaným, čo sa protivili jeho rozkazom.

Pri majeri stál aj obecný dom. Práve tento obecný dom sa stal základom veľkej prestavby, z ktorej vznikol kaštieľ. Podzemné pivničné priestory kaštieľa nechal zariadiť ako väznicu, takže doslova býval rovno nad ňou.

Umelo vysekaná jaskyňa a park

Pred historickou budovou sa nachádza park, za kaštieľom je zasa podzemná umelo vysekaná jaskyňa, ktorú tu nazývajú Ľadoveň. V podstate išlo o akúsi prirodzenú chladničku na mäso a iné potraviny. Do jaskyne muži v zime vozili na vozoch ľad, ktorý rúbali na rieke. V zadných priestoroch podzemných chodieb sa ľad neroztápal ani v lete a vydržal až do ďalšej zimy. Ľadoveň je v súčasnosti upravená s možnosťou vstupu a vedie k nej zo stredu obce žltá turistická značka. Jeho pôvodný výzor je stvárnený na jednom z obrazov vo vnútri kaštieľa. V minulosti pred vchodom do Ľadovne stáli štyri sochy sfíng a nad vchodom sa nachádzala špicatá vežička.

V súčasnosti nájdete v kaštieli divadelnú a spoločenskú miestnosť s pódiom, kde sa konajú kultúrne udalosti obce. Kaštieľ je možné navštíviť po dohode s vedením obce.

Zdroj: obec Vlachovo

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk