Rôzne

Tvoria vyše 36 percent obyvateľstva: Dobšiná má 2. najvyššie zastúpenie Rómov spomedzi všetkých miest

Ako vyplýva z Atlasu rómskych komunít 2013, ktorý minulý týždeň v kompletnej podobe zverejnilo na svojej stránke Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR percentuálne vysoké zastúpenie v rámci slovenských miest má aj mesto Dobšiná, ktoré sa umiestnilo na druhej priečke.

Ilustračný obrázok k článku Tvoria vyše 36 percent obyvateľstva: Dobšiná má 2. najvyššie zastúpenie Rómov spomedzi všetkých miest
Zdroj: TASR

Atlas rómskych komunít 2013 skúmal životné podmienky Rómov v 1070 sídlach Slovenska, čo je 37 percent z celkového počtu miest a obcí SR (2890). Zaradené do neho mestá a obce, v ktorých sa predpokladá, že žije aspoň 30-členná rómska komunita. V rámci sledovaného počtu sídel išlo o 120 miest a 950 obcí. Zber dát prebiehal od septembra 2012 do septembra 2013.

Viac ako 36 percentné zastúpenie Rómov

Ako sa uvádza v materiáli, najvyšší počet Rómov v mestách je podľa zistení Atlasu v Košiciach, kde na základe pripísanej etnicity žije 18 162 Rómov. Vo všetkých 120 sledovaných mestách celkovo býva 146 771 Rómov. V skúmaných dedinách býva celkovo 256 039 Rómov. Podiel sledovaného rómskeho obyvateľstva bývajúceho v mestách dosiahol 36,4 percenta a na vidieku 63,6 percenta.

Najvyššie zastúpenie Rómov spomedzi miest sa odhadlo v meste Jelšava v okrese Revúca, kde tvoria 40,1 percenta všetkých obyvateľov mesta, na druhom mieste je Dobšiná v okrese Rožňava, kde tvoria podľa Atlasu 36,8 percenta populácie. Tretím mestom s percentuálne najvyšším zastúpením rómskeho obyvateľstva (36,8 percenta) je Fiľakovo v okrese Lučenec s podielom 32,2 percenta.

Z materiálu ďalej vyplýva, že Atlas 2013 neregistruje relevantnú rómsku komunitu len v 18 z celkového počtu 138 miest SR. Medzi nimi sú napríklad Svätý Jur, Vysoké Tatry, Trstená, Leopoldov či Rajec.

Monitor životných podmienok rómskej populácie

Projekt Atlas rómskych komunít 2013 sa realizoval v rámci Rozvojového programu OSN (UNDP) v spolupráci s Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Je súčasťou spoločného programu UNDP a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zameraného na monitorovanie životných podmienok rómskej populácie.

Atlas by mal poskytnúť východisko pre verejnú správu, neziskový a súkromný sektor pri nastavovaní cielených verejných politík a programov zameraných na zlepšovanie životných podmienok a sociálnu inklúziu rómskej populácie. Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM