Preteky v Dobšinej preverili pripravenosť posádok i organizátorov: Najviac lákal Žrebčín

Autoklub EHC Dobšinský kopec a Mesto Dobšiná v spolupráci s ďalšími partnermi podujatia pripravili pre motoristických fanúšikov jubilejný XV. ročník zimnej automobilovej súťaže Dobšinská zima 2017.

Peter Simon

Na preteky sa prihlásilo viac ako osemdesiat posádok zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej republiky. Po administratívnom preberaní sa nakoniec na štart postavila sedemdesiatka, ktorá si zmerala sily na náročnej trati v okolí Dobšinej.

Pretekári absolvovali šesticu rýchlostných skúšok, ktoré boli rozdelené na dve etapy po tri RS, a to v poradí Žrebčín, Vlčia dolina a Eurobus.

„Veľmi náročné podmienky na trati dokonale preverili posádky, ich vozidlá, ale i usporiadateľov. Aj napriek sťaženým podmienkam, ktoré pripravilo počasie bol jubilejný XV. ročník Dobšinskej zimy mimoriadne úspešný, čo potvrdila veľmi kvalitná účasť jazdcov, nádhernej športovej techniky a hlavne historicky najväčšej návštevnosti divákov za posledné roky,“ informuje organizátor a riaditeľ pretekov, Marcel Kollárik.

Ako dodal, najviac navštevovaná bola znova obľúbená rýchlostná skúška Žrebčín, pre ktorú si pripravili tohto roku niekoľko veľkých záchytných parkovísk pre približne 1000 vozidiel. „Žiaľ ani to nám do budúcna asi nebude stačiť, preto budeme nútení prijať opatrenia na doplnenie ďalších plôch pre parkovanie. Na jednej strane sme radi že dokážeme na naše podujatie prilákať takéto množstvo návštevníkov, na druhej strane to môže trocha komplikovať život hlavne v samotnom meste. Chceme sa aj touto formou ospravedlniť občanom, ktorí boli naším pretekom v sobotu 4. februára akokoľvek obmedzení hlavne v centre mesta, žiaľ je to akási daň za popularitu akú má naša Dobšinská zima,“ dodáva riaditeľ.

Tohto roku na podujatie zavítali znova mimoriadne úspešné posádky zo zahraničia a ozdobou, zároveň aj víťazmi sa stala dvojica Roman Odložilík- Martin Tureček, na druhom mieste Ondřej Bisaha – Jiří Hovorka, všetci na vozidlách Ford Fiesta R5. Tretie miesto si z Dobšinej odniesol Tomáš Kukučka s Petrom Vejačkom na vozidle Mitsubishi Lancer EVO IX.

Asi väčšina z vás, ktorí ste sledovali tohtoročné preteky isto viete, že najväčším smoliarom sa stal domáci pretekár Vlastimil Majerčák, taktiež na jedinečnom vozidle Ford Fiesta R5, ktorý sa po prvej etape aj napriek problémom so servom držal na skvelom prvom mieste. V druhej etape sa začali problémy so servo riadením znova stupňovať, čo malo vplyv na jazdné vlastnosti a tak sa po nechcenom výlete na snehový mantinel rozplynuli všetky jeho nádeje na dobrý výsledok. Veľká škoda, pretože Vlastova agresívna jazda bola asi naj, čo potvrdil aj absolútny víťaz tohtoročnej Dobšinskej zimy.

Skončila sa 15 ročná etapa organizovania zimných amatérskych automobilových súťaží, počas ktorej sa vystriedali na stovky organizátorov, jazdcov a na tisíce divákov. „Aj napriek tomu, že nás veľa ľudí presviedča, aby sme v Dobšinej znova obnovili tradíciu veľkých majstrovstiev v rally, chceme sa radšej držať pri zemi a reálne hodnotiť na čo máme (organizačne a hlavne finančne), pretože našou prioritou stále ostávajú Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu Dobšinský kopec, ktoré sa tohto roku budú konať v zmenenom termíne, a to 21. – 23. júla 2017,“ dodal na záver Kollárik.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame